Podologia
co to za dziedzina
Podologia
W języku greckim słowo podos oznacza stopę, natomiast logos – naukę. To właśnie z połączenia tych dwóch słów, powstał termin “podologia”, w wolnym tłumaczeniu oznaczający naukę o stopach. Co ciekawe, historia tej dziedziny jest naprawdę długa, a zainteresowanie dbałością o dobrostan stóp bynajmniej nie jest zjawiskiem nowym. Już w starożytnym Egipcie czy Rzymie zaczęły się bowiem rozwijać usługi mające na celu przynosić ulgę w takich schorzeniach stóp, jak choćby rozległe, bolesne odciski czy grzybicze zmiany występujące w obrębie paznokci. W historii nowożytnej natomiast trzeba wyróżnić koniec XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych doszło do zalegalizowania pierwszego towarzystwa podologicznego. W Polsce rozwój tej dziedziny przypada natomiast na początki XIX wieku. Niestety, następujące w kolejnych dziesięcioleciach wojny światowe oraz rozwój socjalizmu, skutecznie zahamowały zainteresowanie specjalistyczną pielęgnacją stóp na terenie Polski.
Z myślą o stopach
Do naszych gabinetów przychodzą klienci, którzy na co dzień odczuwają dyskomfort i ból stóp.
Wielu pacjentów nawet nie wie, że może skorzystać z usług podologa, i że jest to właściwy adres, pod którym uzyska pomoc.
Dlaczego warto, w czym pomagamy
Dlaczego warto zgłosić się do podologa?
Wiele z tych problemów podolog jest w stanie szybko i bezboleśnie. Właśnie strach przed bólem i długotrwałą rekonwalescencją czy też obawa przez wielomiesięcznym stosowaniem drogich preparatów jest tym, co często powstrzymuje pacjentów przed pójściem do gabinetu lekarskiego. Wiąże się to też ze społecznym przekonaniem, że np. chirurdzy zajmują się poważniejszymi schorzeniami niż odciski. Im dłużej jednak ktoś odwleka załatwienie sprawy, tym ból staje się dotkliwszy, a leczenie trudniejsze.
W czym możemy pomóc?
Podolog pomoże w przypadku wrastających czy wkręcających się paznokci, głębokich odcisków, pieczenia podeszw stóp ( co związane jest z nagromadzonym naskórkiem pod postacią modzeli), pęknięć na piętach, nadpotliwości, zakażeń skóry i paznokci.
Najważniejszy jest
Pacjent
Pacjent jest najważniejszy
Natychmiastowa ulga w bólu
W przypadku niektórych dolegliwości, z którymi pacjenci zamierzają się wybrać do lekarza, podolog może pomóc szybciej, bezpoleśniej i co najważniejsze, tak samo skutecznie. Na przykład usunięcie odcisku, to najczęściej kilkunastominutowa wizyta, która zazwyczaj kończy się uśmiechem, ponieważ ulga jest natychmiastowa. Tak samo jest z osobami borykającymi się z wrastającymi paznokciami. Perspektywa bolesnego zabiegu wyrwania paznokcia u chirurga spędza sen z powiek, a sam paznokiec staje się problemem nawet podczas snu. Można ten problem rozwiązać z powodzeniem, zakładając odpowiednio dobrane klamry i już po chwili zapomnieć o bólu.
Podolog czy chirurg?
Masz wrastąjące paznokcie? Nie wiesz do kogo się udać ? Zastanawiasz się kogo wybrać … Chirurg, może lekarz rodzinny lub SOR ? Wybierz zdecydowanie podologa! Podolog w sposób nieinwazyjny szybko wyprowadzi problem wrastającego paznokcia – stosując klamry ortonyksyjne. Jest to skuteczna, bezpieczna i komfortowa metoda prostowania płytki paznokcia.